Staff

 

Headteacher: Mrs N Summers

Deputy Headteacher: Mrs M Cross

Assistant Headteacher: Miss H White

Assistant Headteacher: Miss K Carter


Early Years Foundation Stage:

Nursery: Miss J Daley (EYFS Phase Leader), Mrs J Kelly (NNEB), Miss K Renshaw (NNEB), Mrs K Schofield (NNEB),Mrs J Fisher (NNEB)                                           

Reception: Mrs S Sadler (Teacher), Miss E King (Teacher), Mrs D Greenwood (Teacher),

Mrs T Cook (TA), Mrs S Gelder (TA), Miss G Dolphin (TA), Miss E Townsend (TA), Miss L Hall (TA), Mrs D Ripley (TA)

 

Key Stage 1:

Year 1: Mrs H Ansell-Wood (Teacher), Mrs E Lewney (Teacher), Mr C Rogers (Teacher), Miss L Jones (Teacher)

Mrs K Coop (TA), Mrs J Howard (TA), Miss S McNicholas (TA), Miss A Larkin (TA)

Year 2: Miss H Brook (KS1 Phase Leader), Mrs G Moorhouse (Teacher),  Miss V Perry (Teacher)

Miss J Burgon (TA), Mrs D Goodair (TA), Mrs Z Halstead (TA), Mrs S Mandhighomi (TA), Mrs T Welsby (TA), Miss C Carter (TA)


Lower Key Stage 2:

Year 3:  Miss C Mills (Teacher), Miss H Walsh (Teacher), Mrs A Goodfellow (Teacher), Miss C Rosie-Grice (Teacher)

Miss L Weaver (TA), Mrs T Wright (TA), Mrs D Cotos (TA)

Year 4: Mrs E Brandwood-Wilson (LKS2 Phase Leader), Miss K Grimwood (Teacher), Miss R Walker (Teacher)

Mrs K Osborne (TA), Miss C Robinson (TA), Miss J Mangham (TA), Mrs D Baxby (TA), Miss J Burkinshaw (TA).

Upper Key Stage 2:

Year 5: Mr A Edwards (UKS2 Phase Leader), Mrs S Macey (Teacher), Miss M Mein (Teacher)

Mrs K Harrison (TA), Miss C Marshall (TA), Mrs J Mabbley (TA), Miss G Cross (HLTA), 

Year 6: Mrs N Peacock (UKS2 Phase Leader - Maternity),  Miss H White (Assistant Headteacher), Mrs K Parsons (Teacher), Mr J Tyrrell (Teacher), Miss M Guest (Teacher)

Miss K Sellers (TA), Miss R Ridge (TA), Miss S Townend (TA), Mrs D Grundy (TA), Mr S Crawshaw (TA), Mrs S Walker (TA)

 

Non Class Based Teachers:  Mrs H Patterson  (SENCO)

Lead Child Protection & Safeguarding Officer: Miss J Lawton

Higher Level Teaching Assistants: Mrs S Grundy, Miss K Scott, Mrs L Lodge & Miss G Cross

EAL Teaching Assistant: Mrs I Mannion, Mrs H Felkin

Nurture Staff: Miss K Scott, Miss F Potoki, Miss L Cotton

Behaviour Support Walker: Mrs N Renshaw

Behaviour Assistants: Mrs J Shepherd.

Consequence Room leader: Mrs E Dixon

Learning Mentors: Miss L Winterburn &  Miss N Bateson.

Attendance Officer: Mrs L Harris

Reading Interventions: Mrs J Siddall, Mrs S Ashgar

PSA: Mrs E Watson

Office: Mrs J Mounty (School Business Manager), Mrs J Hetherington &  Mrs E Wild.

Premises Supervisor: Mr J Atkinson, Mr S Roe

Lunchtime Staff: Mrs M Yates, Mrs M Muirhead, Mrs S Phillips, Miss M Townend, Mrs B Wilkinson,   Mrs L Morris, Mrs S Lancaster, Mrs L Birkett, Miss S Avison, Miss G Wigglesworth, Mrs P Khalghloo, Miss J Burkinshaw, Mrs J Shepard, Mrs L Stevenson, Miss L Moffat, Mrs S Parkin, Ms K Rodak,     Miss J Bromley, Ms E Boja, Miss L McKeeman.